Flexheader3

75. rocznica pacyfikacji wsi Jamy - 08.03.2019r.

Uroczystości 75 rocznicy pacyfikacji wsi Jamy rozpoczęły się apelem poległych na cmentarzu parafialnym w Ostrowie Lubelskim o godz. 1000 przy asyście Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina.

 

Przybyło na nie wielu znamienitych gości m.in. v-ce Marszałek Sejmu Beata Mazurek, senator Stanisław Gogacz, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Starosta Lubartowski Ewa Zybała z zastępcą Lucjanem Mileszczykiem, radni, dyrektorzy, dyrektorzy szkół z młodzieżą, przedstawiciele banku z Prezesem Władysławem Mikucewiczem na czele, policja, rodziny pomordowanych mieszkańców wsi Jamy, duchowni - z księdzem proboszczem Janem Orłowskim na czele oraz ks. proboszczem z Rozkopaczewa, Wiesławem Nestorukiem, poczty sztandarowe przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej z komendantem Podkańskim, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Jam, Ostrowa Lubelskiego, Kaznowa, Kolechowic Folwarki oraz Kolechowic Kolonii.

 

W skład pocztu sztandarowego naszej jednostki weszli Stanisław Karczmarek senior, Daniel Kasperczuk, Jan Wierzchowski oraz prezes Andrzej Domański.

 

Po przemówieniach gości i burmistrza J. Gruszczyka złożono wieńce. Następnie udaliśmy się do wsi Jamy gdzie w Kaplicy Mauzoleum została odprawiona msza św. w intencji zabitych 8 marca 1944 r. ( 152 osób w tym 31 małych dzieci). Po mszy świętej v-ce Marszałek Sejmu Beata Mazurek, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz inni goście odsłonili tablicę informacyjną "Za wiarę i ojczyznę"  dotyczącą tragicznych wydarzeń z lat 1874-1875 - o prześladowaniu unitów odmawiających przejścia na prawosławie i mordzie na mieszkańcach wsi z 1944 r. Informacje podane są w języku polskim i angielskim. Tablicę znajdującą się na placu przy Kaplicy Mauzoleum poświęcił ks. proboszcz Jan Orłowski. Goście oraz delegacje złożyły kwiaty przy trzech Krzyżach i pomniku (obelisku) obok kaplicy. Orkiestra odegrała marsze wojskowe, po czym wszyscy zostali zaproszeni na bigos wojskowy wydawany przez młodzież z "Watahy".

 

Dzień wcześniej, 7 marca, w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim o godz. 1000 odbyła się konferencja na temat pacyfikacji wsi Jamy 75 lat temu. Salę po brzegi wypełniła młodzież ze szkół i przybyli mieszkańcy gminy. Poruszono następujące tematy:

- politykę niemiecką wobec wsi polskiej w latach 1939-1945 (Ewa Kołomańska, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie)

- kontrowersje wokół przyczyn zbrodni w Jamach (prof. dr hab. Mirosław Szumiło, Biuro Badań Historycznych IPN Warszawa)

- sylwetka kapitana Mikołaja Melucha ps. "Kolka" - kata południowego Podlasia i Lubelszczyzny w latach 1944-1946 (dr Wiesław Charczuk)

- wspomnienie świadka, który przeżył pacyfikację - inż. Antoni Meluch

 

Wzbudziły one ogromne zainteresowanie słuchaczy i chęć poznania głębszej prawdy o wydarzeniach z minionego wieku, które nie były do tej pory znane i poparte naukowymi badaniam,i na temat czasów II wojny światowej w naszym regionie, przebywaniu oddziałów partyzanckich i ich celach do osiągnięcia.